Portské víno Cálem Vintage 2007
Klasické Vintage portské víno s dokonalou vyvážeností kyselinky a zbytkového cukru. V dřevěném boxu je také kandidátem na pěkný dárek.
Pouze nejlepších letech deklarují výrobci ročníková vína druhu Vintage. Ta zrají nejméně 18 měsíců v dubových sudech a až poté jsou lahvována. Jsou odborníky i veřejností považována za to nejlepší, co lze z portských vín zrajících v láhvi získat.
Cesta vzniku portského vína Cálem Vintage 2007
Kromě suchého ledna byla zima roku 2007 vlhká a hladina spodní vody byla pro nadcházející sezónu dostatečně vysoko. Vzhledem k téměř naprosté absenci časných jarních mrazíků přišlo rašení pupenů vinné révy už na začátku slunečného března. Květnové nestálé počasí narušilo v některých lokalitách Doura vývoj plodů a celkový výnos byl díky tomu v konečném součtu při sklizni nižší.
Měsíce červen a červenec zůstaly také nevyrovnané, oddalovaly začátek dozrávání a prohlubovaly mezi enology obavy z výskytu padlí révového (Oidium truckeri). Hrozny zůstaly zelené až do srpna, i když počasí bylo naštěstí mnohem sušší a dozrávání tím pádem mohlo zrychlit.
V září teploty prudce stouply a dozrávání bylo nepřetržité a konzistentní až do zahájení sklizně – asi o 10 dní později než obvykle, na konci září. Vinobraní pokračovalo do října pod jasnou modrou oblohou.
Vintage portské ročníku 2007 se nikdy nestalo vyloženým trhákem - vinařský rok na to nebyl dostatečně slunečný a teplý - nicméně právě proto vyniká svojí jemností a vlastní energičností. Může být směle zařazeno po bok velmi elegantních vín. Je voňavé, s typickým aroma fialek a malin. Léto chladnější než obvykle podpořilo skvělou kyselinku a také úspěšnou extrakci barviva díky měkčí slupce bobulí. Třísloviny jsou zde charakteristické - jemné, ale nasládlé a bohaté. Zejména hrozny odrůdy Touriga Nacional těžily z mírnějších teplot při zrání, zatímco odrůda Tinta Barocca věnovala veškerou sílu dosažení svého potenciálu plnosti. Ročník 2007 má potenciál k uchování v láhvi po minimálně 15 let, což odpovídá také doporučení "držet" (Hold) renomovaného vinařského magazínu Wine Spectator.
Charakterové vlastnosti
Barva
Tmavě rubínová s odlesky granátu
Vůně
Příjemný buket evokující vůni zralých švestek a černého rybízu, doplněný náznaky aroma čokolády a lékořice
Chuť
Plná, s hedvábnými tříslovinami a kyselinkami. Nabízí v ústech tóny zralých ostružin, borůvek a džemu z něj, sladkých třešní a karamelu. Půvabu mu dodává také přítomnost vanilky. Potěší nevtíravými taniny a celkovou bohatostí chutí dlouho přetrvávajících na patře.
Nahlédni do domu Cálem ve Vila Nova de Gaia:
Technické detaily
Objem láhve: 0,75 l
Odrůdy: Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz
Objem alkoholu: 20 %
Uzávěr: korkový
Winemaker: Carlos Alves
Dekorativní obal: dřevěný box
Servírování a uchovávání
Teplota při servírování
Podávej při teplotě mezi 12 a 14 ºC.
Skladování a spotřeba
Víno skladuj na suchém a tmavém místě bez teplotních výkyvů. Láhev ulož do vodorovné polohy. Za těchto podmínek lze skladovat v láhvi po neomezenou dobu, aniž by došlo k poškození kvality jeho vlastností a charakteru.
Po otevření láhve pro správné servírování jej dekantuj. Portská vína typu Vintage spotřebuj nejlépe týž den či do 2 - 3 dní, po této době dochází k výrazné změně senzorických vlastností. Otevřenou láhev uchovávej nejlépe v chladničce nebo vinotéce při teplotě kolem 7 °C.
Páruj a hraj si s chutěmi
Jemná kyselinka Cálem Vintage 2007 si skvěle padne do noty s dezerty založenými na čokoládě jako je například Sacherův dort nebo kakaový pudink s jahodami. Chutnou kombinaci vytvoří také s ušlechtilými sýry typu Stilton či Roquefort.
Portské dohromady s něčím na zub? Přečti si článek S čím chutná portské.
O značce Cálem
Značka Cálem nese odpradávna příjmení jeho zakladatele Antónia Alves Cálema. Někteří současníci by jej bez rozpaků nazvali nevyléčitelným dobrodruhem, neboť na tehdejší dobu činil dosti odvážné kroky.
Když v roce 1859 založil značku Porto Cálem, rovnou začal s exportem portského vína přes Atlantik do Brazílie.
Činil tak v době, kdy portské ostatní obchodníci vyváželi pouze na Britské ostrovy nebo dál do Evropy.
Vyšlapané cestičky byly zkrátka pro Antónia nuda - první transakce portského vína si nechal od Brazilců zaplatit v exotických dřevinách. Pro někoho riziko, pro něj budování velmi pevných obchodních vztahů.
Úspěch exportu do Brazílie otevřel Antóniovi dveře do zbytku světa. Jak se cesty s nákladem vína množily, učinil další odvážný krok - pořídil si vlastní námořní flotilu. Není těžké uhodnout, proč má značka Cálem dodnes v logu vyobrazenou právě karavelu.
Generace, které následovaly, neúnavně pracovaly na zajištění celosvětového uznání. Značka tak získala řadu ocenění za eleganci, charakter a kvalitu svých vín.
Cálem dnes patří mezi nejvýznamnější producenty portského vína a s dalšími značkami jako Kopke, Burmester či Barros náleží do skupiny Sogevinus. Vinice Quinta do Arnozelo se nachází na levém břehu řeky Douro ve vinařské podoblasti Douro Superior a je klasifikována Institutem vín z Doura a portských vín (IVDP) stupněm A.
Zaujal Tě příběh značky Cálem? Prohlédni si jejich oficiální web.
Názor Vaška z Oporto.cz
Byť si můžeš láhev Cálem Vintage 2007 dlouhá léta jen opečovávat ve své vinotéce, já bych zvolil variantu jinou - otevřít ji toto elegantní víno si dobře vychutnat. Mimo aromatického sýru bych k němu viděl jako souputníka v cestě chutí třeba teplý rostbíf s bearnéskou omáčkou. V každém případě Cálem Vintage 2007 bude hrdým středobodem každé významnější oslavy nebo události.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.