Portské víno Kopke Colheita 2005
Vynikající ročníkové portské víno poklidně zrající dlouhá léta v dubových sudech. Uložené do decentní dřevěné kazety s otevíráním opatřené zlatými prvky je připraveno být ceněným dárkem.
Kouzlo ročníku se tvoří ve dřevě
Colheita v překladu z portugalštiny znamená "sklizeň" a ta byla v roce 2005 velmi vydařená. Portské víno Kopke Colheita 2005 je dokonalým příkladem reprezentanta stylu ročníkových Tawny, v němž díky mnoha letům stráveným v sudu lze stále objevovat něco nového a srovnávat jej s ostatními roky.
Charakterové vlastnosti
Barva
Intenzivní kaštanová barva pod určitým úhlem vystřídaná červenými odstíny
Vůně
Jemné aroma sušeného ovoce, lískových oříšků a melasy
Chuť
Široká paleta chutí v čele s karamelem, rozinkami a fíky doplněná tóny skořice, medu a kávy. V ústech je víno bohaté a kulaté. Kombinace příjemných tříslovin a hedvábné ovocitosti představuje jedinečný rys značky Kopke. Dlouhý a jemný závěr na patře.
Technické detaily
Objem láhve: 0,75 l
Odrůdy: Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz
Objem alkoholu: 20 %
Objem kyselin: 4,10 g/l
pH: 3,60
Objem zbytkového cukru: 110 g/l
Winemaker: Carlos Alves
Uzávěr: T-cork
Balení: dřevěná kazeta s otevíracími dvířky s prvky zlaté ražby
Stáhni si technický list v PDF (EN)
Vinifikace
Vinařská oblast kolem řeky Douro v Portugalsku je jediným místem na světě, odkud smí pocházet hrozny pro výrobu portského vína. Sklizeň tu začíná v polovině srpna a trvá zhruba do konce října.
Během vinobraní skupinky "rogas" musí ručně sklidit hrozny pod střechu vinařství, a to v nejlepším stavu a v optimálním čase.
Hrozny se nejdříve pečlivě vytřídí, poté se částečně zbaví třapin a bobule jsou šetrně bez narušení jadérek rozdrceny.
Při následné maceraci ve vanách "lagares" rmut absorbuje z bobulí barvu slupek, tříslovin a vůni. Během fermentace (kvašení) se mění hroznový cukr na alkohol a oxid uhličitý. Při kontrolované teplotě tento proces trvá zhruba 48 hodin.
Důležitým okamžikem je tzv. fortifikace. Jakmile rmut dosáhne požadového stupně sladkosti a množství alkoholu, přidává se do něj 77% vinná pálenka "aguardente", která následně kvašení zcela zastaví.
Vzniká tak první základ fortifikovaného vína.
Colheita, víno jednoho ročníku, musí dle pravidel zrát v dubových sudech nejméně 7 let. Mnoho Colheit ale ve dřevě zůstává po celá desetiletí. Podle požadavků trhu se posléze lahvuje.
A které jsou nejlepší ročníky? Žebříček jejich oblíbenosti podle spotřebitelů najdeš například na známém vyhledávači Wine-searcher.com.
Jak párovat Kopke Colheita 2005 s pochutinami?
Navzdory létům stráveným ve dřevě je Colheita 2005 stále lehce osvěžující, čímž dává prostor pro kombinování s karamelovými dezerty, sušeným ovocem a jablkovým koláčem. Kvalitní sýr s úplně ne moc výraznou vůní podpoří harmonii s kyselinkou ve víně.
Libuješ si v kombinování chutí? Přečti si článek S čím chutná portské.
Jak jde čas s Colheitami od Kopke:
Servírování a uchovávání
Portské víno Kopke Colheita 2005 nejlépe chutná při podávání za teploty mezi 12 - 14 °C. Především za vyšších letních teplot jej servíruj na dolní hranici tohoto rozmezí, případně ještě o 1 °C níže. Zabráníš tak nežádoucímu vystupování alkoholu z vína a potlačení přirozených vůní.
Víno skladuj v chladu a suchu, chráněné před slunečním světlem a kolísáním teplot. Láhev nech ve svislé poloze - postupem času se na jejím dně může vytvořit sediment, který však není na závadu. Po otevření láhve je doporučeno víno spotřebovat do 2 měsíců.
Jak hodnotí Kopke Colheita 2005 odborníci
90 bodů od ikony portského vína Roy Hershe z vyhlášeného blogu For The Love of Port (2015)
Představení značky Kopke
V roce 1636 přicestoval německý diplomat Nicolau Kopkë se svým synem Cristianem z Hamburku do portugalského Lisabonu jako konzul zastupující Hanzovní ligu.
O dva roky později založil firmu Nicolau Kopkë & Co., přepravní společnost, která se nakonec stala všeobecně uznávanou jako první dům v historii odvětví portského vína.
V roce 1781 koupili v údolí Douro první vinici, čímž započal jejich přerod z přepravce na významného výrobce a portské víno se postupně stalo jejich hlavním obchodním zaměřením.
V roce 1828 pravnuk Nicolau stál během občanské války v Portugalsku na straně Liberálů. Po válce mu byl udělen titul Baron z Vilar a o deset let později jeho synovec titulem Baron z Massarelos. Dvě století po příchodu rodiny do Portugalska byla tedy jejich snaha o rozvoj země odměněna.
V roce 1841 byl název společnosti změněn na C. N. Kopke a zůstává nezměněn dodnes. Významným milníkem byl nákup vinice Quinta de São Luiz v roce 1922.
V roce 1940 získal dům ve Vila Nova de Gaia oficiální uznání jako nejstarší značka portského vína na světě.
Potíže s udržením vedení společnosti a finanční problémy, které vyplynuly z 2. světové války způsobily, že společnost byla v roce 1953 prodána rodině Barrosů.
Dům Kopke si však zachoval velkou obchodní nezávislost. Společnost se v průběhu let modernizovala v oblasti výroby a výsadby vinné révy nejznámějších a nejrozmanitějších odrůd.
V roce 2006 odkupuje Kopke skupina Sogevinus, čímž si značka zachovává stejnou kvalitu a prestiž od doby své existence a je lídrem na trhu portských vín v kategorii Colheita.
O historii a současnosti Kopke se můžete více dozvědět z článku Mistři portského - Kopke.
Názor Vaška z Oporto.cz
U Kopke vždy Colheity uměli a ročník 2005 není vyjímkou. Tohle víno je plné energie, toužící Ti v jednom okamžiku předvést, co to je, mít v ústech zároveň fíkový džem s drcenými vlašskými ořechy a kandovanou pomerančovou kůrou. A teda chroupat k němu ještě hořkou čokoládu. Zkrátka souhra chutí a vůní povýšená na druhou, s dobrým sýrem na třetí. Vyzkoušej, doporučuji!
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.